Fraud Blocker

Az ízületi gyulladás tünetei, kezelése, és megelőzése

Az ízületi gyulladás a mozgó csontkapcsolatainknál jelentkezhet, tehát a csuklóban, térdben, bokában, könyökben, csigolyáknál, deréktájon stb. Ilyenkor fájó érzés, idegbecsípődés, bepirosodás, bedagadás és mozgásképtelenség vagy nehézség figyelhető meg. Okai rendkívül szerteágazóak, ezért kezelése és megelőzése is többféle lehet. A problémával alapvetően reumatológusok foglalkoznak.

Az ízületi gyulladás tünetei és okai

Általános tüneteiről már írtunk fentebb; vörösség, duzzadtság, melegség, fájdalom, mozgási nehézségek, de akár hőemelkedés és láz is kísérheti. Az ízület felépítésében két vagy több csont vesz részt, melyek végén porc található. A csontokat az ízületi szalagok rögzítik, és az egészet ízületi tok veszi körül, melynek belsejében ízületi nedv található. Ízületi gyulladás esetén a tok belső hártyája begyullad, a folyadékban pedig felszaporodnak a baktériumok. A nedv mennyisége is megnő, így feszülő érzés, fájdalom jelentkezik.

A gyulladást okozhatja egész szervezetet érintő probléma: fertőzéses megbetegedés, autoimmun betegség jelentkezése, hormonális probléma.

Illetve kiválthatja helyi ok is, pl: sportsérülés, megterhelés, rándulás és ficam, köszvény, bakteriális fertőzés (pl.csonthártya gyulladás) és sajnos lelki okok is.

A köszvény is a kiváltó betegségek között van, ilyenkor húgysavkristályok csapódnak ki az ízületben, és ez nagyon fájdalmas. Fontos, hogy azonnal forduljunk vele orvoshoz, és érdemes változtatni az étrenden is.

A betegség diagnózisa 

Az ízületi gyulladás viszonylag egyértelmű tünetekkel bír, mégis széles spektrumú vizsgálódás szükséges: kikérdezni a pácienst, a vér gyulladásos faktorait ellenőrizni, és képalkotó eljárásokat (pl. RTG) alkalmazni. Ha szükséges, a gyulladt folyadékból mintát is vesznek, és bevizsgálják.

Az ízületi gyulladás fajtái

A sérülésekből, sportból adódó gyulladások mellett három fajtáját különböztetjük meg az ízületi gyulladásnak. Ezek a porckopás eredetű (ízületi kopás, porcvégek sérülése), a rheumatoid arthritis (sok ízületet érintő betegség) és végül az akut gyulladás.

Porckopásos ízületi gyulladásnál  az ízületeket borító porc nemcsak természetes módon kopik, de valamilyen oknál fogva be is gyullad. Ez lehet túlterhelés, sérülés, vagy egyéb góc betegség miatt, pl. fog, mandula, vírusfertőzés.

A reumatoid artritisz egy autoimmun eredetű gyulladásos megbetegedés, mely a leggyakoribb fajtája a fentieknek. Sajnos, hiába az ízületekben jön ki leginkább, valójában a szervezet számos részét érinti, szövődményekkel jár, és kezelése évekig is eltart, de teljes gyógyulás így sem érhető el. Reumatológus szakorvos mellett akár immunológus segítségére is szükség lehet.

Az akut típus hirtelen jelentkezik, hat héten belüliek a fennálló tünetek. Tehát okai így is sokfélék lehetnek.

Kezelései lehetőségei. Fontos időben orvoshoz fordulni!

A reumás ízületi gyulladás korai kezelésével a betegekben jó életminőséget lehet elérni. Ehhez azonban fontos, hogy ha a tüneteket észleljük, mielőbb orvoshoz forduljunk.

A kezelés jelszava „korán elkezdett báziskezelés”, mert amikorra a tünetek kivirágzanak, az immunológiai folyamat iránya már el is dőlt. Ettől kezdve a folyamat nem gyógyítható, csak gyógyszeres kezeléssel az állapotromlás lelassítható.

Ráadásul a hosszú ideje – akár évek óta – fennálló ízületi gyulladás deformálja az ízületeket és ez az elváltozás már nem visszafordítható. A mielőbbi orvosi beavatkozás azonban nemcsak ezért, hanem az ízületeken kívüli szövődmények megelőzése vagy késleltetése miatt is fontos.

Az egész szervezetet érinti

Reumás ízületi gyulladás esetén az egész szervezet érintett, a betegség nemcsak az ízületekben okoz tüneteket. Az érintettek körében magasabb az érelmeszesedés, az érszűkület és a kisér-gyulladás kialakulásának kockázata. A szervezetben zajló gyulladásos folyamatok miatt a betegekben fokozott a szív- és érrendszeri betegségek (szívinfarktus és a stroke) rizikója, kóros gyulladásos anyagcsere-termékek képződése és lerakódása, de gyakori szövődmény a tüdő gyulladásos eredetű hegesedése, ami fokozódó nehézlégzéstis okozhat.

A szövődmények kockázatát csökkentheti a korai diagnózis és az idejében megkezdett kezelés. Nagyon fontos a beteg együttműködése, a gyógyszeres terápia hatékonysága fokozható bizonyos életmódbeli változtatásokkal, mint például a dohányzásról való leszokás, a testsúly normalizálása és a rendszeres, mérsékelt mozgás. Az ízületek mozgékonyságának megőrzését fizikoterápia és gyógytorna is segítheti.

 

Jelentkezzen be reumatológusainkhoz, kérjen időpontot online!

Dr. Zolnay Péter reumatológus szakorvos rendelése:

Dr. Balaton Dávid reumatológus szakorvos rendelése: